Biranın Tarihçesi Nedir?

Biranın tarihçesi sıklıkla merak edilen konulardan. Bira geçmiş zamanlarda Babiller, Sümerler ve Mısırlar tarafından tüketilirdi. Günümüzde de hala sevilerek tüketilen içki türlerinden biridir. Biranın geçmişi M.Ö 6000’lere dayanmaktadır. Fakat kesin kayıtlara göre ise M.Ö 3000’li senelere dayanmaktadır. Kapların içerisine koymuş oldukların ekmeğin su ile karışıp fermente olması ile ilk bira bulunmuştur. Daha sonra da şenlik zamanlarında ve kutlamalarda özel üretilen bir içki haline gelmiştir.

O dönemlerde Mezopotamya’da pek çok üzüm, buğday ve arpa gibi çok sayıda besin üretilmekteydi. Üzümden şarap yaparlarken tahıl üretimini de bira için kullanırlardı. Sümer birası o dönemlerde bir hayli ünlü olmuştur. Aynı zamanda dönemindeki ünü edebi eserlere de yansımıştır. Bazı rivayet ve araştırmalara göre ise bira, insanların göçebe hayat yaşadıkları zaman keşfedilmiştir. Fakat yerleşik hayata geçildiği zaman üretimine ve ticaretine başlanmıştır. Sümerler için bira oldukça önemli bir yere sahiptir.

Biranın Tarihçesi: Antik Mısır’da Bira İçen İnsanlar, Museo Della Birra

Biranın tarihçesi hakkında diğer önemli bilgilerden söz edelim. Bira, ticaret yolları ile Antik Mısır’a doğru yola çıkmaya başlamıştır. Mısırlılar biraya o kadar düşkündürler ki günümüze göre ilkel sayılsa da bira fabrikaları kurmaya başlamışlardır. Antik mısır döneminde bira tanrıçası “Tenenit” olarak bilinir. Fakat bira yapımının ise Osiris’ten öğrenildiği bilinirdi. Bira o zamanlar hep kadınlar tarafından üretilir ve demlendiği için bira tanrıları değil de tanrıçaları olmuştur. Bundan dolayı da tanrıça olarak tasvir edilmiştir. Bira Antik Mısırdan sonra yolculuğunu Yunanistan’a doğru tamamlamıştır oradan ise Roma imparatorluğuna geçmiştir.

 Roma imparatorluğundan biradan daha çok şarap tercih edildiği için popülerliğini kaybeden bira “Barbar içeceği” olarak adlandırılmıştır. Daha sonra ise M.Ö 700 tarihlerinde ise Avrupa’ya yayılan bira Alman kadınlarının elinde demlenmeye başlamıştır. Ardından ise biranın insanları sarhoş etme yetisi olduğu için yasaklanıp tekrardan popülerliğini kaybetmiştir.  Fakat yasaklara rağmen bira her zaman üretimini devam ettirmiş ve tüketilmiştir. Farklı tahıllar ile de tatlandırılan bu içecek uluslararası ölçekte popülerliğini oldukça korumayı başarmıştır. Bira ilk zamanlar malt ya da maya suyundan yapılmaktaydı. Daha sonra da şerbetçi otunun keşfedilmesi ile bira günümüzdeki tadını almaya başlamıştır.

Siz de en kaliteli ve lezzetli biraları Beyoğlu bölgesinde konumlanan Pera Adalı ile keşfedebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara!
Yol Tarifi