Rakının Tarihçesi Nedir?

Rakının tarihçesi sıklıkla merak ediliyor. Rakı, Türkiye coğrafyasına özgü olan bir içecektir. Rakının ilk defa kimler tarafından ve nerede üretildiği bilinmemektedir. Fakat rakının ilk defa Osmanlı topraklarında üretilmiş olduğu neredeyse tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. 5. Yüz yılda ise rakı roma imparatorluğunda benzer bir içki ile üretilmiştir. Ardından ise 11. Yüz yılda öğrenilerek Anadolu’ya getirilmiştir. Rakının ise Anadolu’daki öyküsü ise çok öncelere 350 sene öncesine dayanmaktadır. Bizans dönemlerinde en yaygın olan ve hatta tek denilebilecek içki türü şaraptır. Bizans kaynaklarına göre şarap ve ekmeğin beslenme de başlıca iki unsur olduğu bilinmektedir. Bazı yerlerde ise şarabın sabah kahvaltılarında ve keşişlerin günlük şarap istihkakları bulunduğu ve şarapsızlığın bir nevi ceza sayıldığı bilinir.

Rakının Tarihçesi Hakkında Diğer Bilgiler

Bizans saraylarında da başlıca içki türünün şarap olduğu bilinmektedir. Bunların ise günümüzde vermutlara benzer şekilde kokular ile hazırlandığı bilinmektedir. Diğer taraftan üzüm dışında hurma erik ve incir gibi meyveler de fermente edilerek meyve şarapları elde edilmekteydi. Fatih sultan Mehmet’in saltanat zamanlarından beri İstanbul da meyhanelerin bulunduğu ve bunların Bizans zamanlarından kalma oldukları çeşitli kaynaklarda yer almaktadır.  Rakının tarihçesi hakkında şu bilgiler de önemli. Osmanlı zamanlarında içki denilince ilk akla gelen şaraptır. Fakat giderek şarabın yerini rakı almıştır. Evliya çelebi seyahatnamesine göre rakı üreticilerine verilen isim Arakçıyan esnafıdır.

Bunlarda çeşitli rakı türleri mevcuttur. Örneğin; muzlu rakı, nar rakısı gibi…  Araki terleten anlamında olduğu için rakı kelimesinin anlamı da bir görüşe göre Arakiden türetilmiştir. Rakı bazı dönemlerde yasaklanmış olsa da meşrutiyetin ilanı ile git gide gevşeyen yasaklar ve baş gösteren hoşgörü ile diğer alkollü içki ürünleri ve rakı üretim ve tüketimini daha da çok arttırmıştır. Tanzimat dönemi ile beraber oldukça büyük değişimler yaşanmaya başlanmıştır. Böylesine hareketli ve yoğun yaşanılan günlerde 1880’li senelerde Sarıca zade Ragıp Paşa, Umurca rakı fabrikasını kurmuştur. Rakı 18. Yüz yılda özellikle meyhanelerde oldukça tüketilen bir içkiydi. Bunun yanında eski zamanlarda üretimi olan anasonlu rakıların üretim teknikleri hakkında detaylı bilgilere varmak oldukça zordur.

Rakının tarihçesi hakkında önemli bilgiler sunduğumuz yazımızın sonuna geldik. Siz de muazzam bir rakı keyfi için Beyoğlu Pera Adalı mekanımıza uğrayabilirsiniz!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara!
Yol Tarifi